آخرین خبرها
خانه / مهدویت و انتظار / شبهات و انحرافات / با وجود اینکه حضرت مسیح (ع)وحضرت خضر (ع) پیامبر زنده هستند،تفاوتشان باامام زمان (عج) را بیان کنید؟

با وجود اینکه حضرت مسیح (ع)وحضرت خضر (ع) پیامبر زنده هستند،تفاوتشان باامام زمان (عج) را بیان کنید؟

Imam-Zaman-P.B.U.H

بسم رب المهدی

برگه پاسخ به پرسشهای مهدویت

سوال : با وجود که حضرت مسیح (ع)وحضرت خضر (ع) پیامبر زنده هستند،تفاوتشان باامام زمان (عج) را بیان کنید؟

پاسخ : تفاوت عيسي بن مريم ـ عليه السّلام ـ با خضر نبي ـ عليه السّلام ـ و امام زمان (عج) در اين است كه حضرت مسيح رسول و نبي مي‌باشد امّا حضرت خضر فقط نبي است نه رسول. امام زمان نه نبي است و نه رسول بلكه امام معصوم است.

فرق بين نبي و رسول اين است كه نبي از «نبأ» به معني خبر مشتق شده و به كسي گفته مي‌شود كه از جهان بالا خواه از طريق رؤيا و يا از طريق ديگر وحي دريافت كند. البته نبي هر انساني گزارشگر و خبرگيري نيست بلكه گزارشگر اخبار آسمانی است كه از جانب خدا به او ابلاغ مي‌گردد و خضر نبي نيز چنين است.

رسول از رسالت مشتق گرديده است (رسول كه ارتباط با وحي تشريعي دارد) انسان آگاه و مطلع از اخبار آسمانی است كه مأمور است آن چه را دريافت كرده ابلاغ نمايد و جامه عمل بپوشاند. مانند حضرت عيسي ـ عليه السّلام ـ كه هم اخبار مهم آسمانی را دريافت مي‌كرده و هم مأمور به تبليغ آن بوده است.[۶]

بنابراين نبي كسي است كه اخبار مهم آسمانی را دريافت مي‌كند و مأموري به تبليغ آن نيست. رسول با اين كه اخبار غيب را دريافت مي‌كند مأمور به تبليغ آن نيز مي‌باشد. امام زمان چنان كه بيان شد نه نبي است و نه رسول بلكه امام معصوم و از جانشينان رسول خاتم ـ صلّي الله عليه و آله ـ است و امام ، وظیفه هدایت و رهبری جامعه را بر عهده دارد.

تفاوت ديگر اين است كه حضرت عيسي بن مريم ـ عليه السّلام ـ را خداوند در آسمان برده است كه در هنگام ظهور امام زمان (عج) به زمين فرود مي‌آيد و پشت سر حضرت نماز مي‌خواند. حضرت خضر نبي ـ عليه السّلام ـ و امام زمان (عج) فعلاً در زمين و در ميان مردم به سر مي‌برند و در موقع گرفتاري ياري مي‌كنند ولي از ديدگان مردم غايب هستند.

 

کانال ما در تلگرام _ مهدویت313

درباره‌ yamahdi

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*